Kybergrooming označuje jednání osoby, která se snaží zmanipulovat vyhlédnutou oběť (nejčastěji pomocí chatu, SMS zpráv, ICQ a Skypu) a donutit ji k osobní schůzce. Výsledkem schůzky může být sexuální zneužití oběti, fyzické mučení, nucení k terorismu apod.
Manipulace obvykle probíhá následujícím způsobem:
- Kybergroomer se u oběti snaží vzbudit důvěru. Informace, které o sobě oběti sděluje (např. věk, pohlaví, zájmy, problémy...) upravuje tak, aby se oběti co nejvíce přiblížil.
- Kybergroomer se snaží izolovat oběť od okolí, aby se na něm stala závislá. Útočník se pro oběť stává důvěrným přítelem a jediným člověkem, kterému se svěřuje se svými problémy.
- Kybergroomer začíná oběť podplácet dárky či službami, pomocí kterých se snaží od oběti získat diskriminující materiály (především fotografie).
- Kybergroomer žádá oběť o osobní schůzku. Osobní schůzka může být výsledkem jak vzájemné dohody, tak vyhrožování či vydírání (nejčastěji pomocí manipulace s fotografií oběti nebo citového vydírání).
- Kybergroomer využívá osobního střetnutí s obětí k sexuálnímu obtěžování, sexuálnímu zneužití či zneužívání, znásilnění, fyzickému týrání nebo manipulaci (např. nucení ke krádežím atd.). K takovému chování se kybergroomer může odhodlat až po několikáté schůzce s obětí.
Kybergrooming je zvlášť nebezpečné jednání, které má závažné dopady na své oběti. Oběťmi mohou být jak děti, tak dospělí.